Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Озеленення надгробків. Обрамлення, газон, сезонні рослини

Озеленення надгробків. Обрамлення, газон, сезонні рослини


Озеленення надгробків. Обрамлення, газон, сезонні рослини

Добра пам'ять про предків належить до найстарших культурно-історичних понять, що беруть свій початок від дохристиянських часів.

Зовні ця традиція виражається в гідному оформленні могильної ділянки, які мають обмежену площу, а це диктує необхідність дотримуватися певних норм у їхньому оформленні рослинними посадками та надгробними спорудженнями.Найголовніше - це облаштувати могильну ділянку так, щоб її зовнішній вигляд відповідав призначенню цвинтаря як місця спокою, примирення та гармонії.

Існує асортимент рослин, дуже різних за зовнішнім виглядом і функціями, які вони виконують, за допомогою яких можна оформити могильну ділянку як єдину цілісну композицію, що відповідає цій вимозі.

У посадках на цвинтарях розрізняють три групи рослин:

• рослини, що обрамлюють пам’ятник.

• рослини, що утворюють газон.

• Сезоні рослини, которі міняють протягом року.

Обрамлення

Роль домінанти в рослинній композиції виконують великі деревинно-чагарникові рослини, які розташовують біля верхнього краю могили з обох боків пам'ятника. Вони є лідерами насадження. Для цього підходять невисокі деревні рослини чи чагарники або рослини, що повільно зростають, максимальна висота яких не перевищує 250 сантиметрів.

Залежно від площі ділянки таких рослин біля пам'ятника може бути від 2 до 5.

Можна використовувати хвойні і листяні породи. Хвойні: сосна гірська, низькорослі - туя західна, яловець, ялина, ялиця.

Серед листяних є вічнозелені і листопадні. На жаль, асортименти листяних вічнозелених у наших умовах обмежений: магонія падуболиста, рододендрон даурський напіввічнозелений, тобто він зберігає частину листя у зиму, а частину скидає. З листопадних порід найбільше підходять для посадки на цвинтар айва японська (хеномеолес), види калини, карликовий кизильник, гортензія мітельчаста, бузок звичайний, чубушник, барбарис Тунберга - його карликові і колоновидні сорти, різні види спірей - альпійська, березолиста, спірея Білліарда, спірея Вангутта, спірея Дугласа, верболиста, сіра, низька, японська та ін. На відміну від хвойних, за листяними потрібен більший догляд: обрізка, видалення кореневої порослі.

Рослини, що утворюють газон

Грунтопокривні рослини на цвинтарі займають більшу частину його площі. Функція цих рослин - як можна щільніше та швидше покрити землю суцільним килимом. Висота цих рослин від 5 до 25 см. Грунтопокривні рослини мають бути зимостійкими.

Асортимент цих рослин досить великий. Вічнозелені багатолітники: барвінок малий, бересклет Форчуна, іберис вічнозелений, горянка колхідська, ломикамінь дернистий. Трав'янисті багатолітники: копитень європейський, очитки (седуми), живучка повзуча, арабіс, вербейник монетчастий (луговий чай), гвоздика трав’янка, флокс дернистий, тиарелла та ін. У цих рослин пагони м'які, трав'янисті, довго зберігають декоративність, різна форма і розцвічення листя, деякі з них красиво квітують і утворюють килим.

Сезонні рослини, які замінюють протягом року

Рослини цієї групи розміщають на рабатці (квіткова грядка), міняючи щороку або 2 рази на рік. Найбагатший асортимент літників прикрашає могили яскравою плямою рослин, що рясно і довго квітують. Розсаду літників висаджують на початку червня, як тільки мине загроза заморозків. Класичні цвинтарні літники - герань, бегонії, бальзамін, чорнобривці. Крім них можна висаджувати будь-які інші.

Для весняного оформлення підходять цибулеві: нарциси, тюльпани, крокуси, мускарі. Їх можна посадити по всій могилі, і вони, пробившись крізь килим грунтопокривних, пожвавлять її, або їх можна посадити перед пам'ятником. Строк посадки цибулевих - вересень. Братки, маргаритки, незабудки, примули квітують трохи пізніше. Для літнього цвітіння підійдуть будь-які невисокі літники - петунія, агератум, вербена, флокс та ін.

Найважливіше при оформленні - пам'ятати, що цвинтар підкоряється іншим законам оформлення, чим дачна ділянка, балкон і т.д.

Якщо при оформленні балкона, дачі, парку потрібна гра фарб, пожвавлення, підняття настрою, то на цвинтар більш доречним є скромне, стримане оформлення. Тому на могильній рабатці краще посадити рослини одного виду або два види скомпонувати в гармонічному сполученні, тобто при оформленні могил особливо важливим є почуття міри.

Які ж рекомендації з оформлення могильних ділянок можна дати?

Могильна ділянка умовно ділиться на 3 частини:

• 60% площі виділяється під грунтопокривні рослини,

• 25% - для обрамляючих видів.

• 10-15 % - для сезонних посадок.

Тобто квіткове оформлення або квіткова рабатка займає 1/3 або 2/3 всієї площі могили.

Дитячі могили рекомендується оформляти винятково квітучими літниками або декоративно-квітучими багатолітниками. Іноді на могилі, бажаючи максимально скоротити роботи з догляду, головну роль віддають грунтопокривним рослинам. Наприклад, барвінок або живучка, суцільно покриваючи зеленим килимом могилу, дають відчуття спокою.

Часто могили оформляють кам'яними плитами, гравієм та іншими подібними матеріалами. Від таких скам'янілих могил виходять забуття, холод і сум. Краще посадити багатолітники, що не вимагають особливого догляду: півонію, аквілегію, декоративні злаки, папороті.

Догляд за рослинами виконується протягом усього сезону. Дерева і чагарники необхідно стригти, щоб розростаючись, вони не закривали пам'ятник. Якщо посаджені спірея, барбарис, бузок, необхідно видаляти кореневу поросль протягом літа в міру її появи. Бур'яни просапують вручну, хімічні методи боротьби з бур'янами на цвинтарі абсолютно виключаються.

Сезонні рослини на рабатці мають потребу в регулярному поливі 1 раз на тиждень. Поливати краще ввечері. Особливо важливо поливати після посадки, поки вони вкореняться. Хвойні породи обов'язково полити перед настанням зими, щоб уникнути фізіологічного висушення. Восени потрібно прибрати з-під грунтопокривних рослин опале листя: якщо цього не зробити, може відбутися випрівання. Якщо були посаджені ехеверія, бульбова бегонія, жоржини, їх потрібно викопати, вони не зимують. Більшість рослин не пред'являють особливих вимог до ґрунту, тому достатньо розпушування і додавання гумусу при посадці.

На відміну від садово-паркових посадок, на цвинтарі немає необхідності якомога швидше виростити великі екземпляри, тому догляд за деревами зводиться до обрізки, поливу і досить скромних підживлень. А от грунтопокривні рослини можна навесні підживити азотними добривами, а восени фосфорно-калійними.

Радикальне відновлення насаджень виконують через 8-10 років після першої посадки, тому що грунтопокривні рослини за цей час слабшають і газон рідіє. Шар землі на глибину лопати знімають і заміняють гарною землею. Після цього висаджують нові рослини.

Читайте поради у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: