Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Як виростити картоплю з насіння та отримати гарний врожай

Як виростити картоплю з насіння та отримати гарний врожай


Як виростити картоплю з насіння та отримати гарний врожай

Навіть якщо ви відбираєте найкращі бульби для висаджування й вносите в кожну лунку добрива, все-одно рік у рік картопля вироджується, збільшується кількість вірусних, бактеріальних, грибкових хвороб, а смакові якості помітно погіршуються

Щоби відновити врожайність, ви можете вибрати один із двох варіантів: або раз на п’ять років купувати високоякісні "елітні" бульби, або виростити посадкову картоплю з насіння самостійно.
Другий варіант краще не тільки з економічних міркувань, але й тому, що під видом елітного посадкового матеріалу вам можуть продати звичайні бульби невисокої якості, а по їхньому зовнішньому вигляду ви не зможете визначити, насправді вони "елітні" або ж ні.

Чому вирощування картоплі з насіння краще:

- вартість насіння набагато нижче, ніж вартість бульб;

- насіння займають дуже мало місця, для його зберігання не потрібний підвал або льох;

- картопля, яку виростили з насіння, зазвичай не має захворювань і відрізняється стійкістю до фітофторозу й несприятливим факторам середовища;

- врожайність картоплі вища.

Особливості вирощування

Вирощування картоплі за допомогою насіння дасть вам можливість відчути себе селекціонером, оскільки картопля виросте далеко не однотипна. Картопляні кущі будуть різнитися за врожайністю, кольором й розміром бульб, за стійкістю до хвороб. Таким чином, ви зможете відразу відібрати найкращий посадковий матеріал на майбутній рік, орієнтуючись на бажані ознаки рослин.

Однак варто відзначити й основні труднощі, з якими вам доведеться зіткнутися під час вирощування розсади картоплі з насіння:

- коренева система в картопляної розсади формується повільніше й гірше, ніж у тих же помідорів, необхідно забезпечити максимально пухкий ґрунт або навіть вирощувати спочатку на тирсі до досягнення сходами висоти 3 см;

- сходи дуже примхливі, реагують на найменші незручності;

- без регулярного застосування біопрепаратів (триходерміна, планриза, чорних дріжджів) картопляні сходи схильні до захворюваності, особливо чорній ніжці;

- сіянці картоплі маленькі й тендітні, пересаджувати їх доведеться з великою обережністю.

Інструкція щодо вирощування

Для досягнення кращого результату, насіння картоплі потрібно вирощувати розсадним способом у парнику, а не у відкритому ґрунті.

Насіння картоплі можна придбати готові або заготовити їх власноруч. Влітку на багатьох сортах картоплі утворюються ягоди, які потрібно зібрати в марлеві мішечки й підвісити у світлому теплому приміщенні на деякий час для дозрівання. Готові ягоди повинні стати м’якими й більш світлими, тоді їх можна розчавити в чашці, а отримане насіння промити, просушити й розсипати по пакетиках.

Оскільки кількість сіянців що сходить зазвичай невисока, краще заготовити побільше насіння.

Висівання насіння

Перед висіванням насіння на дві доби рекомендується замочити його у воді. Ефективне також загартовування змінними температурами впродовж 10 днів: уночі намочене насіння у ванночках перебуває у холодильнику за температури +1 градус, а вдень – у приміщенні за кімнатної температури.

Висівати в ящики насіння починають із лютого. Ящики наповніть вологою сумішшю з 1 частини землі й 4 частин торфу, додавши добрива. Готову ґрунтову суміш обов’язково обробляють від хвороб. Справа в тому, що розсада картоплі легко уражається "чорною ніжкою”. То ж будь-яка профілактика не зашкодить. Із цією метою на кожні 5 л ґрунтової суміші можна додати 5 г триходерміна (біопрепарату від хвороб).

Насіння картоплі розташовують в землі рядками: по 5 см між насінням й по 10 см міжряддя. Зверху насіння присипають шаром піску в 0,5 см, трохи ущільнивши його, щоби під час поливу не змити.

Ящики накривають плівкою або склом і переміщують у тепле місце, можна до теплиці. Сходи повинні з’явитися за тиждень-два. Коли сходах з’являються по два справжні листочки, потрібно пікірувати сіянці в маленькі пластикові стаканчики із дренажними отворами або в торф’яні горщики. Розсаду картоплі необхідно регулярно поливати й просапувати, під час укорінення рослини підгодовують аміачною селітрою.

Висаджування у відкритий ґрунт

У травні, після закінчення заморозків, розсаду картоплі можна буде висадити у відкритий ґрунт. Викопайте лунки по 10 см глибиною, внесіть у них по 300 г перегною й полийте (на одну лунку півлітра води). Сіянці заглиблюйте в землю так, щоби на поверхні залишилося стебло із трьома верхніми листками.

Щоби вберегти молоді сіянці картоплі від можливих перепадів температури, накрийте грядку плівкою. Прибрати її можна буде, коли рослини зміцніють, і встановиться тепла погода. Якщо встановилася суха погода – поливайте картоплю раз у два дні, регулярно просапуйте.

Звичайно, з першого ж року ви не одержите високий врожай картоплі. З насіння картоплі в перший сезон виростають міні-бульби вагою від 10 до 50 г (так само, як виростає з насіння цибулі цибуля-сівок). За умови гарного догляду можна одержати з одного куща понад кілограм картоплі. Покращити врожай можна буде, якщо картоплю вирощувати в парнику.

Але з міні-бульб на наступний рік ви отримаєте картоплю найвищої якості (перша репродукція). Впродовж наступних 5 років якість та кількість урожаю знижуватиметься. Тому через п’ять років потрібно буде знову повторити всю процедуру вирощування картоплі з насіння.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: