Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Чим корисна шавлія, та як її виростити

Чим корисна шавлія, та як її виростити


Чим корисна шавлія, та як її виростити

Цей великий рід об’єднує кілька сотень видів, в основному багаторічні трави і напівчагарники, розповсюджені в Старому і Новому Світі.

Шавлія лікарська – рослина висотою 50-80 см, з потужним дерев'янистим коренем і прямим гіллястим здерев’янілим знизу стеблом, у основи з короткими пагонами, вкритими листям. Квітки синьо-фіолетові, іноді рожеві чи білі. Сухий плід розпадається на 4 майже круглих горішка діаметром 2,5 мм, бурого або чорно-бурого з більш темними смужками кольору. Усі частини рослини мають сильний приємний аромат.І в античні часи, і в середньовіччя шавлія цінувалася як лікарська рослина. Крім того вважалося, що вона володіє великою магічною силою. У багатьох старих книгах згадується арабський вислів: «Навіщо людині вмирати, якщо в її саду росте шавлія?»

Чим корисна

Листя шавлії лікарської містять до 2,5 % ефірної олії, дубильні речовини, смоли, флавоноїди, алкалоїди, органічні кислоти. Рослина входить у фармакопеї більшості країн світу. Народна медицина рекомендує її для лікування внутрішніх хвороб, як сечогінний, вітрогінний або в'яжучий засіб. Шавлія входить до складу різних лікарських зборів. У старовину у відварі листя купали дітей при золотусі.

Завдяки сильному приємному аромату і гіркому смаку рослина з часів середньовіччя славиться і як пряність. Шавлія надає більш тонкий і приємний смак соусам, омлетам, оселедцю, качці, м'ясу, приготовленому у грилі, особливо заячині і свинині, котлетам, ниркам, дичині і шинці. Багато хто любить додавати шавлію в супи, у м'ясні начинки, шашлик, смажене м'ясо, до птиці, баранини та ін. Тому що запах у листя досить сильний, цю пряність вживають завжди у невеликих кількостях.

Де садити

Шавлію лікарську вирощують на відкритих сонячних місцях з легкими, багатими вапном, родючими ґрунтами, кислі – для неї зовсім непридатні. Не підходять для рослини низькі, сирі ділянки.

Шавлія досить засухостійка, але при тривалій відсутності опадів врожай листя знижується. Розмножують насінням, їхня схожість зберігається протягом трьох років (у південних районах шавлію можна розвести вегетативно). Насіння не має потреби у стратифікації.

Сіянці шавлії дуже дрібні, тому важливо при підготовці ґрунту добре очистити грядки від бур'янів. У перший рік рослини досягають 25-30 см висоти. Після зимівлі вони відростають у червні, зацвітають у липні, а наприкінці серпня дозріває насіння. Оскільки листя шавлії для медичних цілей можна збирати вже у перший рік вегетації, немає необхідності зберігати рослину в саду як багатолітник. На зиму вкривають 1-2 екземпляри, щоб наступного року одержати від них насіння, чи пересаджують кілька рослин у квіткові горщики і зберігають узимку на вікні в кімнаті або в теплиці, а потім навесні знову пересаджують у ґрунт.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: