Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Як вирощувати броколі

Як вирощувати броколі


Як вирощувати броколі

Капуста броколі містить велику кількість вітамінів, мінералів, мікроелементів і цукрів.

Броколі перешкоджає хворобам нирок і атеросклерозу, очищає організм від важких металів і шлаків, а так само захищає його від утворення злоякісних пухлин. Як після цього її не любити й не вирощувати? Пропонуємо вам докладніше ознайомитися з агротехнікою й основними правилами вирощування броколі.Види броколі

Зовні броколі схожа на цвітну капусту зеленого кольору. Так само як і у цвітній капусті у їжу ми вживаємо щільну голівку, яка складається з суцвіть, що нерозпустилися.

Важливо знати, що в якості сільськогосподарської культури використовують два основні види броколі:

- звичайну (таку ми звикли бачити на картинках і на прилавках магазинів). Для цього виду капусти броколі характерний великий центральний качан на товстому стеблі, що складається із припасованих одне до одного суцвіть;

- італійську або спаржеву. Цей вид відрізняється безліччю тонких стебел, кожний з яких закінчується невеликими зеленими голівками.

Особливості

Броколі, як і будь-яка інша капуста, світлолюбна й вологолюбна. Оптимальна вологість ґрунту для її вирощування – 70%, а вологість повітря – 85%. Броколі краще, чим цвітна капуста, переносить спеку й заморозок, вона здатна витримати заморозок від -4 до -7 °С. Але найкраще броколі вдається при помірних температурах від 16 до 20 °С.

У броколі дуже швидко відростають бічні пагони з пазух, тому не варто висмикувати рослину із землі після зрізання центрального качана. З бічних пагонів ви зберете додатковий урожай.

На відміну від цвітної капусти, голівки броколі немає необхідності затінювати.

Капуста броколі добре росте на балконі або лоджії.

Вирощування розсади

Звичайно броколі вирощується через розсаду, але строки її посіву такі, що возитися з ящиками в домашніх умовах немає потреби – набагато ефективніше посіяти насіння на розсаду наприкінці квітня-початку травня у своїй теплиці. Через 30-40 днів, коли в розсади з'явиться п'ятий і шостий справжні листочки, вона готова для висадження у відкритий ґрунт.

Для одержання більш пізнього врожаю частину насіння можна відразу висіяти в ґрунт на початку травня.

Ця капуста віддає перевагу пухким, родючим ґрунтам з нейтральним або слабколужним ph. Не можна саджати броколі на ділянки, де торік росли будь-які види хрестоцвітних: капусти, ріпа, редька або редис. Гарними попередниками для неї вважаються бобові, картопля або морква.

Деякі дачники воліють готувати грядки під броколі восени: заправляють ґрунт калійними й фосфорними добривами (гноєм, калійною селітрою та суперфосфатом), проводять вапнування. До речі, для вапнування відмінно підійдуть стерта в порошок шкаралупка яєць, яку легко зібрати за довгу зиму й літо.

Ті, хто не готує грядки з осені, не зневіряються і прекрасно заповнюють недолік живильних речовин за допомогою підживлень.

На постійне місце розсаду висаджують у похмуру погоду або в другій половині дня. Схема висадження для броколі: 40 см між лунками, 50-60 см між рядами. Лунки для розсади викопують глибокі. Якщо добрива не були внесені в ґрунт завчасно, ямки заправляють сумішшю попелу, компосту й доломітового борошна. Кожна рослина злегка присипається землею, усього на пару сантиметрів вище кореневої шийки так, щоб більша частина її стебла залишилася в ямці. У міру росту капусти в ямку потрібно підсипати землю доти, поки рівень лунки не зрівняється з рівнем грядки.

Щоб убезпечити тільки-но висаджену розсаду від хрестоцвітної блішки, грядку рекомендують прикривати тонким нетканим полотном. Якщо блішка лютує так, що народні засоби проти шкідників не рятують, молоду броколі обприскують, відповідним для цього препаратом, згідно з інструкцією. Це можна робити не пізніше, чим за 20 днів до зав'язування суцвіть. Надалі від блішок застосовують опудрювання попелом упереміш із тютюновим пилом або обприскування настоєм попелу.

Догляд

Надалі вирощування броколі зводиться до своєчасних прополок, частих поливів, підживлень і розпушувань ґрунту після кожного поливу або підживлення.

Поливати броколі радять через день (у спекотливе літо – до двох разів на день) у вечірні години. Для нормального росту й розвитку рослин необхідно підтримувати вологим шар ґрунту глибиною 12-15 сантиметрів.

Броколі любить підживлення, тому навіть на вгноєних і заправлених іншими добривами грядках цю капусту однаково підживлюють. Як тільки розсада вкорениться на постійному місці й почне рости, броколі підживлюють настоєм коров’яку (1:10) або курячого посліду (1:20). Через два тижні підживлення повторюють.

Коли почнуть формуватися перші суцвіття, проводять і третє підживлення. Для нього можна використовувати органічні добрива з гуматом калію або розчин мінеральних добрив - 40 г суперфосфату, 20 г аміачної селітри й 10 г сульфату калію на 10 літрів води.

Наступні підживлення проводять після зрізу центральної голівки для стимулювання росту бічних пагонів. Для цього розчиняють в 10 літрах води 30 г сульфату калію, 20 г суперфосфату, 10 г аміачної селітри).

Крім того, капуста броколі добре озивається на полив настоєм кропиви або окопника і внесення в ґрунт деревного попелу з розрахунку 1 склянка на 1 квадратний метр.

Коли збирати урожай та як його зберігати

Голівки броколі не можна перерощувати – їх потрібно збирати зеленими, не чекаючи розкриття бутонів і появи дрібних жовтих квіток. Перезріла броколі в їжу не годиться. У першу чергу завжди зрізується центральне стебло, коли воно досягне довжини 10 сантиметрів, потім «підтягується» урожай з бічних пагонів. Суцвіття зрізуються разом з пагоном, оскільки верхівка стебла броколі не менш соковита й смачна, чим голівки.

Броколі найкраще збирати рано вранці, щоб вона не встигла зав'янути під палючим сонцем.

Ранні літні врожаї броколі для тривалого зберігання не годяться – у прохолодному приміщенні вони пролежать максимум два тижні. Їх краще з'їдати відразу або заморожувати.

Однак пізня капуста, зібрана в жовтні, може зберігатися при нульовій температурі в підвалі або в холодильнику 2-3 місяці.

У процесі збирання броколі є ще один нюанс: не поспішайте наприкінці дачного сезону складати висмикнуті з коренем рослини в компостну купу, залишіть їх на місяць просто лежати на грядці – скористайтеся здатністю броколі переносити невеликий заморозок. Навіть вилучені із землі рослини використовують свій останній шанс і зав'яжуть невеликі суцвіття, забезпечивши вас ще одним найпізнішим урожаєм.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: