Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Основні правила посадки картоплі. Що треба знати

Основні правила посадки картоплі. Що треба знати


Основні правила посадки картоплі. Що треба знати

Врожайність будь-якої овочевої культури залежить від безлічі факторів: температурний режим, якість насіння, своєчасність і ефективність обробки, дотримання правил посадки або посіву.

Це стосується також вирощування картоплі.Ґрунт та сівозміна

Головне, що потрібне та найбільш необхідне для нормального утворення бульб - це підходяща земля. Вона повинна бути досить пухкою, тому що у занадто щільному ґрунті бульби почувають себе незатишно, їм нелегко розсовувати щільну та тверду земляну масу, і тому вони виростають дрібними й нерівними, навіть виродливими. Найкраще бульби розвиваються у помірно вологому супіщаному і навіть піщаному ґрунті (якщо його як слід удобрити), але в цілому картопля може рости навіть на торфовищах.

До хімічного складу ґрунту вона не занадто вимоглива - годяться не тільки нейтральні ґрунти, але й слабокислі (з pН 5,5-6,0). Родючий шар повинен мати глибину не менше 25-30 см, якщо він менше, при осінній обробці ґрунту його треба постаратися поглибити, перекопавши поглибше з перекиданням шарів і краще заправивши органічними добривами. Правда, з ними теж треба поводитися обережно - при надлишку азоту у картоплі кущ «жирує», а бульби майже не утворюються.

Не любить картопля і занадто високого залягання ґрунтових вод - у надто мокрому ґрунті її корені не можуть нормально дихати, та й хворобами вона заражається частіше.

Тому там, де ґрунтові води вище 50-70 см або де зайва вода може накопичуватися в ґрунті з іншої причини, під посадку картоплі необхідно робити гряди або гребені.

Якщо у вашій місцевості навесні город нерідко затоплює дощовими або поталими водами, вам обов'язково треба прокласти водовідвідні та дренажні канавки-канали, тому що бульби, що пробули кілька днів під водою без повітря, задихаються та відмирають. На жаль, не завжди навіть канавки допомагають, тому в таких місцях про всяк випадок бульби необхідно саджати на меншу глибину (близько 5 см) або зовсім класти на поверхню землі і насипати гребінь над ними.

А ось сонечка кущам картоплі треба побільше, тому саджати її потрібно в добре освітленому місці.

Для одержання гарного врожаю картоплі дуже важливо також дотримуватися правильної сівозміни. У жодному разі не можна саджати картоплю в місці, де раніше росли її родичі з сімейства пасльонових - помідори, перець, баклажан або фізаліс, не говорячи вже про картоплю попереднього року, а найкращими з попередників для неї вважаються капуста, огірки, цибуля й бобові.

Висаджувати бульби в ґрунт треба починати тоді, коли він досить добре прогріється – до +6...8°C на глибині 10 см. Зазвичай це відбувається у квітні – напочатку травня (чим південніше, тим раніше), але для визначення більш точних строків вам треба враховувати і особливості вашої області, і прогноз погоди. Треба пам'ятати, що, якщо висадити непророщені бульби у занадто холодний (нижче +7°C) або в занадто теплий (вище +25°C) ґрунт, корені у рослин будуть розвиватися занадто повільно, так що врожаю можна взагалі не отримати. Іншими словами, треба постійно дивитися на термометр і бути в курсі прогнозів погоди.

І ґрунт під картоплю, і бульби для посадки треба готувати заздалегідь, починаючи ще з осені. До заморозків землю необхідно добре перекопати - на глибину не менше 25-30 см (а на землі з тонким родючим шаром і більше) і добре її удобрити. Для цього вам знадобиться близько половини відра (а на бідних ґрунтах і ціле відро) органічних добрив, краще компосту, 40-60 г суперфосфату і 30-40 г калійного добрива на 1 кв.м. Азотні добрива можна буде внести під час другої, весняної, перекопки, але в невеликій кількості - усього 15-20 г на 1 кв.м, а на невиснаженому чорноземі можна й зовсім без них обійтися.

Втім, там, де вже в травні починається сильна спека, від весняної перекопки краще відмовитися й обмежитися розпушуванням - так ґрунт буде менше розкалюватися, а бульби, що зав'язалися в його верхніх шарах, рідше «пектися». І добрива там краще вносити трохи інакше, можна навіть як підживлення - у вигляді розчину.


Посадковий матеріал

Бульби (якщо ви їх не купували) у посадковий матеріал треба відбирати відразу, як тільки ви зібрали врожай. Деякі городники роблять велику помилку, коли залишають для цього бульби погірше, які не шкода. Цього не варто робити, тому що з невдалих бульб по-справжньому гарний кущ, здатний дати великий урожай, виростити вкрай складно, який би сорт ви не взяли.

Найкращі картоплини для посадки - як мінімум середні, а ще краще - великі, масою від 60 до 100 г, саме вони дають найбільший урожай. Брати ж їх потрібно з тих «гнізд», де їхній урожай вийшов більш-менш однорідним, тобто там, де у куща всі бульби приблизно однакового розміру. А щоб посадкового матеріалу у вас вийшло більше, великі бульби можна розрізати на частини.

Правда, якщо саджати їх у розрізаному вигляді, вони нерідко загнивають (особливо в дуже вологому ґрунті), тому краще їх не відразу розділяти, а спершу підрізати, залишивши маленьку перемичку, і почекати, коли зріз підсохне та затвердіє, а вже після цього обережно відокремити частини одну від одної. На кожному шматочку, як вже говорилося, повинно бути не менше двох бруньок, а ще краще - три. Але все-таки, якщо у вас є така можливість, картоплини краще висаджувати цілими: й кущі будуть могутнішими, і догляду рослина буде вимагати не такого ретельного.

Для того щоб вибрати в насінні бульби найкращі картоплини, їх треба гарненько промити, якщо є можливість, у проточній воді. Так ви зумієте і їхні сховані недоліки виявити (підгнилі ділянки, тріщини, ранки і т.п.), і частину хвороботворних мікробів заодно змиєте. Головне, не забути після цього бульби як слід просушити - мокрі погано зберігаються і можуть не долежати до весни.

Щоб збільшити лежкість, захистити від льохової гнилі і полегшити їм проростання в потрібний час, після збору бульби потрібно деякий час потримати на світлі, поки їхня шкірка не стане зеленуватою, - прозеленити. При цьому класти їх під прямі сонячні промені не можна, тому що на пригріві вони можуть зів'янути. У спекотну погоду бульби краще помістити в легку півтінь, а в дощову - під навіс. Їсти бульби, що позеленіли, або давати їх у корм худобі вже не можна, тому що вони стають отрутними.

Тоді ж або, навпаки, наприкінці зими - початку весни, ближче до посадки, бульби можна протравити спеціальними препаратами, що захищають їх від багатьох хвороб і шкідників.

Пророщення

Зазвичай до весни на всіх бульбах, що зберігаються, паростки починають з'являтися самі, але якщо цього не відбулося, насінні картоплини, на яких немає паростків, перед посадкою треба проростити спеціально, перенісши у світле та тепле приміщення. Їх можна просто розсипати в кімнаті на підлозі або на підвіконні. Якщо ви будете пророщувати бульби в ящиках, їх потрібно розкласти тонким шаром, не більше чим у три картоплини, і щотижня перекладати, прибирати ушкоджені, а інші перевертати.

У готових до посадки бульб паростки повинні бути міцними та короткими - 0,5-1 см.


Посадка

Глибина лунки для посадки бульби розраховується так, щоб на суглинних ґрунтах від верхньої частини бульби до поверхні землі було в середньому 6-8 см, а на супіщаних - 8-10 см. Правильна глибина залежить і від клімату - чим він спекотніший, тим глибше треба заривати бульби, щоб вони пізніше не «спеклися». У південних і посушливих областях до наведених тут цифр додають по 5 см.

Самі бульби в лунку потрібно укладати паростками нагору, а якщо їх розрізали на частини - зрізом униз. Розміщають їх зазвичай рядовим способом, залишаючи в середньому відстань 60-70 см (у пізніх сортів - до 90 см) між рядами і 25-35 см - між бульбами. Більш точні цифри залежать від сорту: ранні сорти не встигають сильно розростатися, і тому між їхніми кущами можна залишати менше місця, а чим пізніший сорт - тим більше.

І в областях з холодним, суворим кліматом, і, навпаки, на півдні, де вже в травні може початися сильна спека, посадку необхідно замульчувати, з тією різницею, що для захисту від пізніх заморозків необхідно використовувати матеріал, що утеплює, (можна нетканий), а на півдні – найбільш пухку мульчу, що і паросткам зійти не перешкодить, і захистить від перегріву. Нові бульби у картоплі починають утворюватися при температурі +16...18°C.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: