Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Що треба знати про дротяника (ковалик), та як із ним боротися

Що треба знати про дротяника (ковалик), та як із ним боротися


Що треба знати про дротяника (ковалик), та як із ним боротися

За загальною шкодою, що наносить картопляній ділянці, дротяник, мабуть, мало в чому поступиться колорадському жуку.

Але дротяник не видно і не чутно, про неї нічого не пишуть у рекламі, та й доступних і широко розповсюджених препаратів для боротьби з нею практично не створено. А в цей час шкідник потихеньку робить свою «чорну» справу.Ковалики (лат. Elateridae) - сімейство жуків. Довжина тіла зазвичай 7-20 (іноді до 50) мм. Близько 10 тис. видів у Євразії та Америці; у нашій країні кілька сотень видів, поширені майже повсюдно.

Личинки ушкоджують корені багатьох рослин. Назву отримали у зв'язку з характерними рисами будови і поводження. Знизу на передньогруді є пальцевидний відросток, спрямований назад, а на середньогруді відповідна йому виїмка. Перевернений на спину жук вигинається, витягаючи відросток з виїмки і впираючи його в її край, після чого із щигликом повертає відросток у виїмку. У результаті цього щиглика жук підстрибує. Жук буде продовжувати щиглики доти, поки не перевернеться на черевну поверхню і не встане на ноги.

Личинки

Личинки ж мають окрему назву - дротяники, через їхнє витягнуте тіло з твердими блискучими покривами, та є серйозними багатоїдними шкідниками, які ушкоджують підземні частини сільськогосподарських, садових і лісових культур.

Цикл розвитку ковалика завершується за 5 років. Рано навесні жуки-самки, виходячи із зимівлі, з травня по липень (залежно від зони) відкладають у верхній шар ґрунту - у тріщини, під грудочки землі, під купки бур'янів і рослинних залишків, залишених на городі, білі дрібні яйця (0,5 мм). Кладка ведеться невеликими купками (по 3-5 штук). Плідність однієї самки приблизно 120-150 яєць.

Через 20-40 днів, залежно від зони і виду ковалика, з яєць відроджуються личинки, які ростуть і розвиваються 3-4 роки. Личинки живуть у землі, у перший рік вони харчуються підземними частинами рослин, але культурних вони в цю пору не ушкоджують. На другий рік личинки збільшуються в розмірі, здобувають жовте або ясно-коричневе забарвлення, стають дуже рухливими. Тіло їх тонке і дуже тверде, за що й названі дротяниками. Роздавити дротяника майже неможливо, простіше розірвати. З другого року та пізніше дротяник найнебезпечніший. На четвертий рік доросла личинка в ґрунті обертається на лялечку, а рано навесні з лялечок вилітає нове покоління жуків.

Збиток, що наноситься дротяниками, величезний. Вони знищують набрякле насіння, сходи, під'їдають ніжні корені і стебла. Дротяники вгризаються в коренеплоди та бульби, проробляють у них ходи, викликаючи загнивання і роблячи їх непридатними для зберігання.

Методи боротьби

Для зменшення кількості шкідників на присадибній ділянці рекомендується здійснювати наступні заходи:

- ранньою весною - глибоку оранку або перекопку ґрунту, знищуючи бур'яни, особливо пирій повзучий;

- розміщайте картоплю після гороху та квасолі;

- на сильно заселених дротянкою полях ранно навесні, за 1-2 тижні до посадки картоплі, зробіть приманний посів. Для цього насіння вівса, ячменя, кукурудзи, пшениці по 4-5 зерен висійте в гнізда на відстані 50-70 см або рядком. Потім сходи цих культур викопайте разом з дротянками, що зібралися на них, та знищте;

- закладайте в ґрунт на глибину 5-15 см принади у вигляді шматочка бульби, буряка, моркви або будь-якої макухи з розрахунку 1-2 шт. на 1 м2, відзначаючи ці місця прутиками. Через 3-4 дні принади вийміть і знищте шкідників, що скупчилися на них;

- для зниження шкідливості дротяника у міжряддях картоплі рекомендується висівати салат, корінням якого харчуються ці шкідники;

- значно знижує кількість дротяника і шкідливість їхніх личинок вапнування кислих ґрунтів;

- перед оранкою ґрунту або під час посадки картоплі вносьте гранульовані інсектициди. Їх можна приготувати і самостійно. Для цього 5 кг гранульованого суперфосфату розсипте тонким шаром на поліетиленовій плівці й обприскайте одним з пестицидів (актелік - 15 мл, децис екстра - 4 мл, карате - 1 мл), розведених у водно-ацетоновому розчині (80 мл води + 200 мл ацетону). Отриманий препарат підсушіть в тіні й розсипте по ділянці (ця кількість розрахована на 100 м2), після чого його відразу ж перекопайте. В іншому випадку при посадці картоплі під лопату в кожну ямку кладіть по 5 гранул обробленого суперфосфату;

- перед посадкою картоплі полийте ґрунт розчином марганцевокислого калію (5 г на 10 л води) з розрахунку по 0,5 л у лунку. Застосовувати розчин необхідно тільки на лужних ґрунтах. Також можна полити картоплю триденним настоєм чистотілу (100 г здрібненої рослинної маси на 10 л води), кропиви (500 г на 10 л води), кульбаби (200 г на 10 л води), мати-і-мачухи (200 г на 10 л води) і повторити цю процедуру 2-3 рази з інтервалом у 7 днів.

Вилов на принади

Існує досить трудомісткий, але достатньо ефективний спосіб вилову личинок і жуків на принади. У цьому випадку доведеться кожні 2-3 дні перевіряти пастки, але ви здивуєтеся, побачивши, скільки личинок збереться там за тиждень до посадки картоплі. Зазвичай радять насадити на палички шматочки сирої картоплі, а потім закопати їх у землю, залишивши вільний кінець зовні. Перевіривши пастки і вибравши личинки, палички закопують знову, але вже в іншому місці ділянки. Так рекомендують робити при необхідності все літо.

Можна скористатися і скляними банками, у які на дно укладають картоплю, моркву або буряк. Банки закопують по горловину в тінистих місцях ділянки, вибирати шкідників необхідно також кожні 2-3 дні. Так, до речі, не забудьте обновити зрізи на шматочках або замініть принаду зовсім, а то у личинок знизиться апетит.

Хитромудрі городники ловлять личинок і на звичайну волосінь. Для цього на неї нанизують шматочки картоплі, відстань між ними має бути приблизно 10 см, принада закопується на глибину 10-15 см у канавку. При такому способі улов буде ще більшим. Лісочку через 4-5 днів вибирають, личинок ошпарюють окропом або спалюють. До речі, личинок дротянки з апетитом їдять кури. Якщо личинкам запропонувати на вибір картопляні шматочки або проросле насіння пшениці, ячменя або кукурудзи, то вони дадуть картоплі спокій. Перед посадкою картоплі або пізніше - у міжряддя висівають насіння приманних культур. Дротяників, тих, що зібралися на коріннях, вибирають, висмикуючи рослини. Злакові радять підсівати весь сезон - доти, поки город не звільниться від личинок.

Менш трудомісткий спосіб - на самому початку весни викопати рівномірно на ділянці кілька ямок, у які покласти великі пучки перепрілої трави, сіна або соломи. Личинки дротяника обов'язково зберуться в ці ямки в пошуках тепла і харчування. А через кілька днів цю траву треба вибрати й спалити. Ефективність буде залежати від старання, тому як операцію необхідно повторювати неодноразово (за відгуками, досягається від 20 до 90% зниження чисельності шкідника).

Досвідчені городники для особливо цінних, сортових посадок картоплі радять застосовувати передпосадкове замочування бульб у міцному розчині чистотілу. Він сам по собі отрутний, але, якщо бульби вирощуються на насіння, можна застосувати і цей спосіб.

Фахівці радять вносити перед посівом насіння коренеплодів і посадкою картоплі добрива, що містять амоній, неодмінно із закладенням у ґрунт, щоб зберігався запах аміаку. Можна внести 15 г/м2 аміачної селітри, або до 30 г/м2 сульфату амонію. Останнє є переважнішим.

Якщо не вдалося впоратися з проблемою агротехнічними, механічними та іншими методами, то в запасі залишається застосування препарату базудину. Його діюча речовина діазинон високотоксична для людини та інших теплокровних. Та й норми внесення базудину досить високі - до 40 г/м2, тому застосовувати цей спосіб розумно тільки при великій чисельності шкідника. Більш нешкідливих способів поки не придумали.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: