Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Як отримати великий врожай огірків у теплиці. Розсада, посадка, догляд

Як отримати великий врожай огірків у теплиці. Розсада, посадка, догляд


Як отримати великий врожай огірків у теплиці. Розсада, посадка, догляд

Поряд з помідором огірок - найпопулярніша городня рослина. І хоча харчова цінність огірка невелика, на 95% він складається з води, однак його смачні зеленці багаті ферментами, мінеральними солями. Є в них і вітаміни, які допомагають засвоювати білкову їжу, нормалізують кислотність шлункового соку, полегшують роботу серця й нирок.

До того ж огірки корисні всім, у будь-якому віці, особливо людям гладким і тим, що страждають на серцево-судинні захворювання й хвороби печінки.Маски з тертого огірка відбілюють шкіру обличчя. Свіжий огірковий сік - освіжаючий напій. Як же виростити огірок, адже не всім вдається ця культура?

Огірки запилюють за допомогою бджіл і інших комах. Але є й партенокарпічні рослини, які утворюють плоди без запилення. По споживчих властивостях огірки бувають засолювальні, салатні й універсального призначення. Зазвичай у засолювальних плодів шипи чорні, особливо вони помітні на маленьких огірочках. У салатних сортів і гібридів опушення біле, в універсальних - змішане. Сорти з різними строками дозрівання дозволяють споживати зеленці свіжими з першої декади червня до кінця вересня.

Щоб одержати ранній урожай, саджають скоростиглі сорти й гібриди, або вирощують середньостиглі через розсаду (через місяць - перші огірочки).

Підготовка насіння

Зрозуміло, що врожай починається з насіння. Треба мати на увазі, що при посіві свіжим насінням, з’являється багато пустоцвітів. Краще насіння, 3-літньої давнини, дають рослини з рясною зав’яззю. Зберігають насіння в опалювальному сухому приміщенні в паперових пакетах або матер’яних мішечках із вкладеною етикеткою. На 10 м2 у середньому використовується 5-10 г насіння.

Насіння перед посівом треба гарненько прогріти 2-3 дня на сонці. Можна підвісити їх і в мішечку в батареї або грубки, тримати тижня два або прогріти в термосі, залитому гарячою водою, витримка - 2 години. Гібриди й куплене в магазині сортове насіння не прогрівають.

Для знезаражування й більш дружного проростання насіння протравлюють у марганцівці темного кольору (витримка 20 хвилин), опускають їх у марлевих мішечках.

Для боротьби із гнилизнами й для прискорення проростання можна обробити насіння в розчині мікроелементів: на кінчику ножа взяти мідного купоросу й стільки ж борної кислоти, додати чайну ложку нітрофоски, розвести в 1 л гарячої води. Розчин готовий. Можна взяти й інший склад: 1 столову ложку сухого коров’яку й стільки ж просіяної деревної золи розчинити в 1 л води, тримати 12 годин у ганчірочці, змоченої розчином. Деякі городники-любителі замочують насіння в сокові алое.

Щоб прискорити проростання насіння, поміщають його у вологу ганчірочку. Потім, склавши ганчірочку конвертом, вкладають її в поліетиленовий пакет і ставлять на 1-2 доби в тепле місце. Насіння набухають, і в них показується кінчик корінця. Насіння краще не перерощувати: довгі корінці при посадці можуть відламатися.

Використовують і такий прийом, як загартовування насіння. Для цього набрякле насіння, загорнене у вологу тканину, поміщають на блюдце й ставлять на 7 годин у середину холодильника (стежать, щоб не підсохнули й не змерзнули). Після цього 17 годин тримають при кімнатній температурі 20-22 °С (так повторюють 4-5 раз). Загартований посівний матеріал більш витривалий до похолодання, утворює товсті короткі й міцні паростки. Гартують насіння й спрощеним способом. Для цього пророщують його, потім поміщають на 1-2 доби в середину холодильника й холодними висівають.

Вирощуємо розсаду

Ґрунт для розсади готовлять за 2-3 тижні до посіву. Склад його такий: на 2 частині городньої землі беруть 2 частини перегною (компосту) і 1 частина ошурок (ошпарених окропом). На цебро цієї суміші додають по 1 чайній ложці сечовини й суперфосфату (його треба потовкти), а також 1 склянка просіяної золи. Майте на увазі, що огірок погано переносять пересадження, тому насіння на розсаду сіють відразу в горщики діаметром 8-10 см. Просіяним ґрунтом заповнюють стакани або горщики, недосипаючи 2 см до країв, злегка втрамбовують, поливають теплою марганцівкою темно-рожевого кольору, потім роблять поглиблення на 2 см і поміщають по 2 насіннячка огірка, відсунувши друг від друга. Насіння, що проклюнулося, розкладають плиском, зверху посипають просіяним ґрунтом і збризкують теплою водою. Якщо зашпаровувати на меншу глибину, то розсада може впасти й корінці підсохнуть.

Склянки закривають прозорою плівкою, ставлять на лоток, який поміщають у тепле місце. Сходи з’являються через 3 дня (при більш низькій температурі - через 5-7 днів). Як з’являться сходи, плівку знімають і температуру знижують до 18-20°С вдень і 14-15°С уночі. Огірок світлолюбний, тому розсаду утримують на найяснішому підвіконні. Щоб збільшити вологість повітря, біля розсади ставлять банки з водою.

Через 5-6 днів з’явиться перший справжній листочок, за ним днів через 8-10 - другий. Розсаду двічі підгодовують пташиним калом, розведеним 1:20, або коров’яком - 1:10. Іноді в такому випадку застосовують городню суміш або повне мінеральне добриво - по 3 г на 1 л води. Першу підгодівлю проводять через два тижні після сходів (1 склянка розчину на 6-8 рослин), другу - за 1-2 дня до висадження розсади в теплицю. За день до підгодівлі розсаду поливають.

Висаджуємо на постійне місце

Зазвичай висаджують 30-денну розсаду з 4-5 листочками. Якщо немає теплички, огірок можна вирощувати у відкритому ґрунті, покривши плівкою каркас із дуг. Утеплене вкриття дасть можливість одержати перший урожай на місяць раніше, чим у відкритому ґрунті.

Гряди в теплиці роблять шириною 60-70 см. Висота гряд 30 см. Знезаражують ґрунт розчином, марганцівки червоного кольору, використовуючи 0,5 л на 1 м. За 1,5 години до висадження розсаду гарненько поливають. Висаджують її в один ряд, для чого в середині гряди роблять борозну або лунки, розташовуючи рослини через 30 см. Глибина лунок - 10-12 см, на дно кладуть перегній. Старі садівники радять висаджувати розсаду ранком. І це справедливо. Для посадки відбирають тільки здорову й сильну розсаду. Розсаду із грудкою землі ставлять у поглиблення так, щоб вона була на 1 см вище рівня ґрунту. Потім лунки (борозну) засипають, ґрунт обжимають і обережно проливають теплою водою. Над розсадою встановлюють дротові дуги й закривають плівкою.

Догляд за рослинами

Поливають розсаду огірків тільки теплою водою +24-26 °С. Від холодної води при поливі рослини можуть загинути, особливо на ранній стадії розвитку. Сильно не поливають, інакше коріння могло підгнити. Огірки поливають 2 рази в тиждень, а в жарку сонячну погоду - через день. У жару, коли температура в теплиці доходить до 30-35, поливають не тільки грядки, але й доріжки. Поникле листя - також сигнал до поливу. У спекотну погоду огірки необхідно провітрювати, але двері відкривайте лише при вологих грядках і коли тримається безвітряна погода: огірки не люблять протягів. Повітря повинно бути теплим і вологим.

Взагалі огірки досить вибагливі до температурного режиму. При висадженні розсади в плівковій теплиці необхідно підтримувати температуру 20-22 °С вдень, тоді міжвузля не будуть витягатися й урожай не постраждає. Як з’явиться перша зав’язь, температуру підвищують до 25-28 °С.

Тепер про розпушування. Проводять їх тільки на початку росту й зовсім неглибоко, щоб не ушкодити коріння. Ґрунт біля дорослих рослин не рихлять: адже коріння залягає близько. Якщо потрібно розбити кірку, роблять це обережно рукою. Коріння, що оголилося, не засипають ґрунтом, інакше можуть загнити. Якщо на коріннях з’явилися бугорочки (зачатки нового коріння), по щіпці підсипають до них ґрунт. Майте на увазі: коріння оголюються в основному при неправильному поливі. Якщо коріння зелене - рослина здорова.

Для збільшення врожаю й прискорення росту зав’язей у теплиці тримають бак зі свіжим коров’яком або пташиним послідом: вуглекислий газ, що виділяється, поліпшує «робочу атмосферу». А якщо в цей бак кинути сухого сіна або жменя ошурок, то шумування розчину підсилиться й повітря збагатиться вуглекислим газом ще більшою мірою.

Підгодівлями займаються раз в 7-10 днів, чергуючи органічні й мінеральні добрива. Як відомо, огірки не люблять високих доз добрив. Коров’як розводять у співвідношенні 1:10, розчин проціджують, щоб не утворювалася кірка. Пташиний кал розводять водою в 20 разів. Коров’як і послід зброджують кілька днів. З мінеральних добрив огірки віддають перевагу нітроамофосці, городній суміші й кристаліну. З розрахунку 1 чайну ложку на 10 л води.

Першу підгодівлю проводять через 2 тижні після висадження розсади в теплицю. У цей час огірок зацвітає, а через 10 днів збирають перші зеленці. Ґрунт поливають настоєм золи (настоюють 1 добу з додаванням суперфосфату) або посипають золою. Через півтора тижні після підгодівлі рослини поливають розведеним коров’яком або пташиним послідом. У пору плодоносіння кожні 7-10 днів чергують розчин рожевої марганцівки із пташиним послідом або коров’яком. Зазвичай огірки підгодовують після збору врожаю й поливу.

Якщо огіркові батоги тонкі, лист дрібний і блідий, то збільшують дозу азоту. При сильному росту батогів і затримці плодоносіння дають підгодівлю фосфором і калієм, зменшуючи дозу азоту. Але ось якщо зав’язей мало, що робити? Треба після збору врожаю й підгодівлі пташиним послідом понизити температуру до 18 °С (на ніч провітрити теплицю). А якщо зав’язей багато, тоді для їхнього швидкого росту потрібна підгодівля коров’яком.

Збирають урожай зазвичай ранком, не даючи плодам переростати (особливо сорт Зозуля).

Читайте поради у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: