Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Кілька порад, як вибрати обробну дошку

Кілька порад, як вибрати обробну дошку


Кілька порад, як вибрати обробну дошку

Ідеальної обробної дошки в принципі не існує. Тому більшість сучасних господарок воліють мати на кухні кілька різних обробних дощок. У середньому на вашій кухні має бути від 4 до 6 обробних дощок, і нехай кожна з них буде призначена для певного виду продуктів: для сирого м'яса, риби, овочів і фруктів, хліба й сиру, варених або копчених ковбасних виробів.

Запам’ятайте, чим жорсткіше продукти, тим товщою і міцнішою повинна бути обробна дошка.Не всі породи дерева однаково міцні, і про це варто пам'ятати, якщо для нарізки різних продуктів ви використовуєте у своїй кухні тільки дошки із цього матеріалу.

Не забувайте про ретельне очищення поверхні дощок після кожного використання, особливо, після обробки м'ясних продуктів або риби.

Дерево чи пластмаса

Традиційно кухонні дошки виготовлялися з деревини, однак в останні десятиліття з'явилися обробні дошки з нових матеріалів, що мають свої переваги та недоліки. Спробуємо розібратися в різноманітті сучасних кухонних дощок і виділимо основні критерії, за якими можна судити про їхню якість. Таких критеріїв декілька: це гігієнічність, «дружелюбність» стосовно ножів, довговічність і, звичайно, вартість.

Дотепер не вщухають дискусії про те, дошки з якого матеріалу найбільш безпечні та гігієнічні. Крапкою в цій суперечці можна вважати дослідження Американського департаменту продовольства, у ході якого були вивчені пластмасові та дерев'яні дошки з різними станами поверхні.

За результатами дослідження було встановлено, що бактерії після оброблення м'яса або іншої сирої їжі однаково легко змиваються з нових поверхонь і дерев'яних, і пластмасових дощок.

Однак картина змінюється, якщо дошки були у вживанні та їхня поверхня значно ушкоджена ножем. У цьому випадку дерев'яні дошки за гігієнічністю набагато випереджають пластмасові, з яких вимити бактерії виявилося практично неможливо. При цьому бактерії розмножуються в порізах пластмасових дощок з високою швидкістю. Невипадково в Америці заборонено використовувати пластмасові дошки на підприємствах громадського харчування.

Пластмасові дошки

У наш час пластмасові дошки поширені повсюдно. Пластмаса дарує необмежені можливості в плані розмаїття форм та кольорів, тому в продажі представлені пластмасові дошки товсті й тонкі, прямокутні, круглі й овальні, у вигляді яблука та рибки, білі й кольорові, тверді й гнучкі. Гнучкі пластмасові дошки легко зберігати, вони стильні, ергономічні, зручні, однак довговічність їх украй невелика. Товсті пластмасові дошки можуть використовуватися як підставки і термін служби у них істотно більший.

Важливий момент - купувати потрібно дошки із пластмаси, на яку є сертифікат якості - це ваша гарантія безпеки. Тільки в цьому випадку можна бути впевненим, що пластик, з якого зроблена дошка, не має у своєму складі шкідливих домішок.

За: доступна ціна, не туплять ножі, різноманітні за формою й розцвіченнями.

Проти: недовговічні, неекологічні, довгий час перебуваючи в експлуатації небезпечні в плані гігієнічності.

Дошки із загартованого скла

Дошки із загартованого скла гарні та здатні ідеально вписатися в інтер'єр практично будь-якої кухні. Вони гігієнічні, довговічні, стійкі до впливу хімічних речовин, вологи та високих температур, тому відмінно підходять у якості підставки під гаряче. А завдяки естетичному зовнішньому вигляду скляні дошки можуть використовуватися і для подачі страв на стіл.

Однак скляні дошки тверді, тому швидко туплять гострі ножі. Крім того, скрегіт при обробленні продуктів на такій дошці здатний звести «на нівець» усе задоволення від її використання.

За: довговічні, легко миються, недорогі, естетичні.

Проти: туплять ножі, при роботі видають неприємний звук.

Дошки з бамбука

Оскільки бамбук це не дерево, а трав'яниста рослина, дошки з нього виділимо в окрему категорію. Бамбукові обробні дошки виготовляються за принципом ламінату для підлоги. Бамбук ріжеться смужками, які потім склеюються між собою, у результаті виходить якась подоба фанерного аркуша. За зовнішнім виглядом дошки з бамбука неможливо відрізнити від дерев'яних.

Виробники бамбукових дощок стверджують, що вони гігієнічніші, чим дерев'яні, оскільки мають більш тверду поверхню, стійку до навантажень і стирання, і поглинають менше вологи. На практиці ж бамбукові дошки, ціна яких порівнянна з дерев'яними, робляться непридатним набагато швидше останніх. Важливий момент - при виборі бамбукової дошки потрібно переконатися, що для її склеювання виробник не використовував формальдегідний клей.

За: естетичні, легко миються, не туплять ножі.

Сумнівно: довговічні, безпечні.

Проти: висока ціна, небезпека використання синтетичного клею.

Дерев’яні дошки

Дерев'яні обробні дошки - відмінний аксесуар для кухні в будь-якому стилі. Вони не тільки привабливо виглядають, але й безпечні для здоров'я. Дерево, як відомо, відрізняється натуральними бактерицидними властивостями. Експериментально було доведено, що на поверхні обробних дощок із твердих порід деревини бактерії практично не розмножуються, достатньо вимити таку дошку гарячою водою та витерти після використання.

Дерев'яні дошки можуть виготовлятися із цільної дошки, а можуть набиратися з окремих полотен, що склеюють між собою. Останній метод забезпечує захист від деформації дошки при її намоканні, а також економію матеріалу, що, звісно ж, зменшує її вартість.

Для виробництва якісних обробних дощок використовується деревина твердих порід: бука, дуба, берези, гевеї. Гевея (її ще називають каучукове або гумове дерево) в усьому світі вважається одним із кращих матеріалів для виготовлення обробних дощок. Деревина гевеї тверда і щільна, має дуже гарну структуру, не тріскається від холоду, не боїться гарячої води, практично не поглинає сторонніх запахів. Якщо ви вирішили зробити вибір на користь дерев'яної обробної дошки, дошка з гевеї, що має оптимальне співвідношення ціна/якість, стане відмінним вибором для практичних господарок.

За: безпечні, не туплять ножі, естетичні, довговічні.

Сумнівно: легко миються.

Проти: досить висока вартість.

Також дошки бувають виготовленими з дерева з поверхневим шаром з високо-щільного поліетилену (для підтримки довгого терміну служби ножів) або такими, в основі яких дерево, покрите еластомером (прогумовані).

Незвичайне застосування може знайти для себе штучний камінь у приміщенні кухні, наприклад, у вигляді обробної дошки. Але, якщо інші матеріали придатні для обробки та нарізування продуктів, то камінь призначений для цього, все-таки, у найменшому ступені.

Будь-які, навіть найгостріші і якісні ножі, негайно прийдуть у непридатність від зіткнення із грубою поверхнею. Тому, найкраще використовувати подібні дошки для розкочування тіста, сушіння овочів або розкладки продуктів.

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: