Регистрация    Увійти
Авторизація
» » Як уникнути підвищення тиску, та що робити якщо "артеріальна гіпертензія" це вже діагноз

Як уникнути підвищення тиску, та що робити якщо "артеріальна гіпертензія" це вже діагноз


Як уникнути підвищення тиску, та що робити якщо "артеріальна гіпертензія" це вже діагноз

Артеріальний тиск підвищується не просто так. Це така ж захисна реакція організму, як скажімо, підвищена температура або підвищення частоти пульсу.

В нормі тиск в артеріях підвищується у відповідь на певний чинник, стрес або фізичне навантаження. Але потім, протягом 3-5-ти хвилин приходить у норму. Те ж саме відбувається і з пульсом.Якщо судини еластичні і треновані, то організм короткочасно здатний переносити високі цифри артеріального тиску без шкоди для здоров᾽я. Атлети витримують цифри пульсу до 220 за хв і артеріального тиску до 220/140 мм.рт.ст. і вище, хоча для нетренованої людини такі показники можуть бути фатальними. Спортсмени здатні не лише витримувати високі цифри пульсу і тиску, але ще й швидко відновлюватися після навантаження. У них в спокої, як правило, пульс не більше 60-ти за хвилину, а тиск 110-115/70-80 мм.рт.ст.

Іншими словами, щоб уникнути гіпертонії в майбутньому потрібно займатися спортом вже сьогодні. Особливо мешканцям міста. Особливо людям інтелектуальної праці та людям з низькою руховою активністю. Мається на увазі заняття динамічними видами спорту на свіжому повітрі (їх називають аеробними). Заняття повинні тривати не менш 30-ти хвилин тричі на тиждень і мають проходити з постійним підвищенням пульсу до субмаксимальних величин. Звісно, що перед тим, як почати займатися такими вправами, потрібно перевірити стан своєї серцево-судинної системи.

На сьогодні весь цивілізований світ прийшов до спільної думки, яка говорить про те, що здоров᾽я серцево-судинної системи – це в першу чергу достатні аеробні фізичні навантаження, повноцінне харчування і відпочинок. І немає значення скільки людині років. Точніше, має значення! Чим старша людина, тим більш активний спосіб життя вона має вести, щоб уникнути ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії.

Як бути тим, у кого вже є діагноз «артеріальна гіпертензія»? Як з цим жити, щоб продовжити життя?

Хочеться одразу сказати, що артеріальну гіпертензію неможливо вилікувати в стаціонарі. І не потрібно лягати в лікарню для планового «підліковування» артеріальної гіпертензії. В інших країнах взагалі не існує такого поняття, як лікування гіпертонічної хвороби в стаціонарі. Лікувати стаціонарно потрібно лише гострі гіпертонічні кризи, які можуть бути ускладнені мозковим інсультом, інфарктом міокарда, кровотечами та ін.

Потрібно чітко зрозуміти, що гіпертонічна хвороба – це дисбаланс в системі адаптації серцево-судинної системи до зовнішніх чинників, коли резервні можливості організму виснажені перевтомою, неадекватним харчуванням, зловживанням різними стимуляторами (нікотин та кофеїн) та постійними стресами. Коли виникає такий дисбаланс, то підвищується артеріальний тиск, який можна знизити лише вплинувши на вищевказані чинники.

Можна призначити на короткий час один або кілька медикаментів, які допоможуть нормалізувати тиск. Але лікуючи гіпертонію медикаментами пацієнт має в першу чергу уникати причин, які викликали у нього гіпертонію.

Людям, які тривало хворіють на гіпертонічну хворобу, треба пам᾽ятати, що ліки потрібно приймати постійно, так як структура судин і серця змінюється. На сьогоднішній день ліки здатні впливати на різні патологічні механізми і при правильному застосуванні здатні зменшити розширені та потовщені стінки серця та покращити еластичність судин.

Медикаменти потрібно приймати суворо дотримуючись рекомендацій лікаря та інструкції до застосування, приймаючи до уваги тривалість дії препарату.
Зручно приймати ліки, що діють 24 години.

Підбирати ліки необхідно враховуючи супутні захворювання, так як артеріальну гіпертензію часто супроводжують ішемічна хвороба серця та цукровий діабет ІІ-го типу. Нажаль значна частина ліків для лікування гіпертонії не підходить хворим на цукровий діабет, тому ніколи не слід приймати ліки за порадою знайомих чи родичів.

При наявності діабету, ІХС та гіпертонії треба консультуватися з кардіологом і ендокринологом і не обмежуватись лише сімейним лікарем, особливо коли лікування є малоефективним. Важливо контролювати щоденно не лише пульс і тиск, але й періодично контролювати ЕКГ та біохімічні показники крові.

Рекомендації: як харчуватися, щодо способу життя, стресів, емоцій

Нажаль в нашій країні питання лікування артеріальної гіпертензії зводиться у площину лише прийому медикаментів. До прикладу, в німецьких кардіологічних клініках немає звичних для нас палат, де лежать під крапельницями пацієнти з надією на одужання. В європейській лікарні пацієнт короткий час лікується в інтенсивній терапії (3-5 днів), як правило після якоїсь операції (стентування, шунтування або імплантація штучного водія ритму).

Після усунення гострого стану проходить процес реабілітації в тренажерному залі чи в басейні під контролем лікаря. В спеціально обладнаних кухнях пацієнти навчаються правильно готувати їжу і розраховувати свій раціон з допомогою дієтолога. Основне завдання такої лікарні навчити пацієнта вести активний спосіб життя і правильно харчуватися в залежності від захворювання.

Рекомендації є дуже простими і зводяться до наступних пунктів:

виключення тютюну у будь-якій формі;

харчування з низьким вмістом насичених жирів, в основному зернові, овочі, фрукти та риба;

3-5 годин на тиждень помірно енергійної фізичної активності, або 30-60 хв на день;

Індекс маси тіла (ІМТ) 20-25 кг/мІ. Окружність талії < 94 см для чоловіків і < 80 см для жінок;

Артеріальний тиск (АТ) утримувати < 140/90 мм.рт.ст.;

Контроль ліпідів та глюкози крові.

Це витяг з Європейських рекомендацій з профілактики серцево-судинних захворювань.

Чим загрожує артеріальна гіпертензія, якщо її не лікувати?

Нажаль артеріальна гіпертензія і по сьогодні в Україні набуває масштабів епідемії і прогнози поки-що є невтішними не зважаючи на певні успіхи у лікуванні. Якщо гіпертонію не лікувати, або лікувати періодично чи неадекватно, то з часом розвиваються ускладнення у вигляді мозкового інсульту, ішемічної хвороби серця (стенокардія, інфаркт міокарда, аритмія), серцевої недостатності (задуха та набряки), хвороби очей, нирок, носові та інші кровотечі.

Гіпертонія погіршує перебіг ішемічної хвороби серця, атеросклерозу та цукрового діабету.

Найгірше, коли людина не відчуває симптомів підвищеного тиску і не перевіряє його, або знаючи, що має гіпертонію, нічого не робить для вирішення цієї проблеми. Але хочу вказати на позитивний момент. Відсоток злоякісної гіпертонії, яка важко лікується медикаментозно, надзвичайно низький.

Сучасні ліки є дуже ефективними та безпечними при правильному та адекватному застосуванні і розраховані на те, що приймати їх можна роками без особливої шкоди для організму. Це є доведений факт. Ще один факт каже про те, що не важливо який медикамент вживати для лікування підвищеного тиску. Головне приймати. І це буде значно ефективніше, ніж не приймати нічого.

І останнє. В лікування артеріальної гіпертензії дуже важливу роль має дисципліна і бажання самого пацієнта до одужання, що відіграє іноді вирішальну роль.

Читайте поради у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Написати коментар
Ваше Імя:
Ваш E-Mail:
Код:
          Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: